×
Blog
10 grudnia 2018 / Expert Chandon Waller / Inne podatki i opłaty

Zmiany w leasingu od 2019 roku – ostatni dzwonek na wyższe koszty!

Od 1 stycznia 2019 roku planowane jest wprowadzenie ograniczeń rozliczenia samochodów osobowych użytowanych w firmie na podstawie umowy leasingu. Podpisanie umowy do końca roku to nie tylko wyższe koszty uzyskania przychodów, ale również ostatni dzwonek na obniżenie podatku za 2018 rok!

Co się zmieni od stycznia 2019 roku?

Planowane zmiany mają na celu utrudnienie przedsiębiorcom ujęcia w kosztach pełnych rat leasingowych. Ograniczenia dotyczyć mają samochodów luksusowych, czyli o wartości powyżej 150 000 zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz do 225 000 zł w odniesieniu do samochodów elektrycznych. Opłaty leasingowe w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł/225 000 zł pozostaje do wartości auta będącego przedmiotem umowy nie będą stanowić kosztów podatkowych.

Dodatkowo jeżeli składową raty leasingowej stanowić będą również opłaty eksploatacyjne, to tą część raty przedsiębiorca będzie mógł uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów jedynie w 75%.

Umowy zawarte przed 1 stycznia 2019 rozliczane będą na dotychczasowych zasadach, czyli bez uwzględniania limitu, ale tylko pod warunkiem, że po dniu 31 grudnia 2018 roku umowa nie zostanie zmieniona. W razie jakichkolwiek modyfikacji warunków umowy, zastosowanie będą miały nowe regulacje prawne dotyczące rozliczenia pojazdów leasingowanych.

Przedsiębiorcom rozważającym skorzystanie z oferty leasingu polecamy możliwie szybkie dopełnienie formalności. Zgodnie z wydanymi interpretacjami podatkowymi, wystarczające dla zastosowania starych, korzystniejszych zasad rozliczenia leasingu będzie samo zawarcie umowy jeszcze w 2018 roku, bez znaczenia będzie natomiast termin odbioru pojazdu.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy leasingowej- minimum formalności, korzystne ceny i fachowi doradcy! Specjaliści do spraw leasingu pomogą wybrać optymalną ofertę i dołożą wszelkich starań, aby umowa została podpisana w możliwie najkrótszym czasie.

Warto mieć na uwadze, że ewentualne obniżenie podatku dochodowego za 2018 rok możliwe jest jedynie dzięki kosztom poniesionym jeszcze w tym roku. Dodatko należy pamiętać, że aby rozliczyć wydatek, a tym samym zmniejszyć zobowiązanie podatkowe, niezbędne jest uzyskanie faktury wystawionej jeszcze w 2018 roku.