×
Blog
2 lipca 2024 / Expert Chandon Waller / AktualnościKadryZUS

Zmiany dotyczące przedsiębiorców od 1 lipca 204

Za nami już połowa roku, gratulujemy wszystkim, że dotarli do tego miejsca. W grze zwanej prowadzeniem firmy przygotowano dla nas kolejną serię wyzwań, wdrażając kolejne zmiany w przepisach. Drugi etap 2024 roku już trwa. Jakie są nowe zasady i co się zmieni?

Wzrost najniższej krajowej i jego konsekwencje

Od 1 lipca pensja minimalna będzie wynosić 4300 zł. Stawka godzinowa z kolei wzrasta do 28,10 zł.  Wraz ze wzrostem najniższej krajowej, poniesie się również wysokość zasiłków (chorobowy, macierzyński – 3710,47 zł), dodatków za pracę w porze nocnej oraz odpraw.

Podwyższenie najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

W razie choroby lub macierzyństwa pracownika pełnoetatowego, podstawa wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie może być niższa niż 3.710,47 zł.

Zmiany w formie składania wniosków

Wnioski o wydanie informacji wiążących w drugiej instancji i w trybach nadzwyczajnych – od 1 lipca można składać wyłącznie online. Do odwołań i zażaleń z zakresu WIS służy konto w serwisie e-Urząd Skarbowy. Z kolei do składania odwołań, zażaleń, wniosków o zmianę itd. z zakresu WIA, WIT i WIP korzystamy należy korzystać z konta na PUESC.

Fiskus będzie kontrolował platformy sprzedażowe

Wchodzi w życie od dawna zapowiadana dyrektywa DAC. Obliguje platformy sprzedażowe do raportowania o sprzedawcach, którzy albo dokonali więcej niż 30 transakcji, albo dokonali transakcji za łączną kwotę przekraczającą 2000 euro.

Zmiany dotyczące raportowania dotyczą:

  1. internetowych platform e-commerce,
  2. platform do rezerwowania noclegów,
  3. platform wypożyczania środków transportu,
  4. platform do zamawiania przejazdów samochodem.

 

Jesteśmy tutaj dla Was i trzymamy rękę na pulsie. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu.