×
Blog
19 kwietnia 2020 / Expert Chandon Waller / AktualnościObrót gospodarczyPodatki dochodoweZUS

Tarcza Antykryzysowa 2.0 – zmiany dla przedsiębiorców

Sejm  przyjął Tarcze 2.0.

W nocy z czwartku na piątek 17 kwietnia Sejm przegłosował 95 poprawek zgłoszonych do ustawy przez Senat. Przyjęto tylko kilka, rekomendowanych przez rząd. Inne odrzucono. Co wniosła Tarcza 2.0? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian w zakresie wsparcia dla przedsiębiorców.

Tarcza 2.0 – zmiany w stosunku do Tarczy 1.0

  1. Pomoc dla firm które zostały założone pomiędzy 1 lutym a 1 kwietnia 2020 roku. Firmy te mogą skorzystać m.in ze zwolnienia ze składek ZUS – czego nie przewidziano w Tarczy 1.0.
  2.   50% zwolnienie z nieopłaconych składek ZUS dla firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników za okres od marca do maja 2020. 
  3.  Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi.
  4.   Postojowe wypałcane nawet 3 razy. Przedsiębiorcy i osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło) będą mogły otrzymać świadczenie postojowe trzykrotnie – a nie tak, jak miało to miejsce wcześniej – tylko jeden raz.
  5. Obniżenie wymiaru czasu o maksymalnie 20% a nie jak obecnie w tarczy 1.0 o 20%.
  6. Zwolnienie ze składek ZUS oraz wypłata mikropożyczek nie będą wliczane do przychodu.
  7. Do liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi nie wlicza się pracowników młodocianych, w celu przygotowania zawodowego.
  8. Podatnik będący podatkową grupą kapitałową, który poniesie w 2020 r. negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 i nie spełni z tego powodu warunku rentowności oraz braku zaległości podatkowych, zachowa status podatkowej grupy kapitałowej.
  9. Przedłużenie terminów sporządzenia lokalnej i grupowej dokumentacji cen transferowych, odpowiednio do 30 września i 31 grudnia 2020 r..

 

Tarcza Finansowa – pożyczki, kredyty, leasingi

Ponadto tarcza 2.0 przewiduje kilka dodatkowych źródeł wsparcia dla firm:

  • Polski Fundusz Rozwoju uruchomi Tarczę Finansową PFR dla Firm i Pracowników – która ma za zadanie wesprzeć mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorców. Szczegóły wsparcia www.pfr.pl.
  • Agencja Rozwoju Przemysłu stworzyła dla firm powyżej 4 mln. obrotów  różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową m.in. udzielanie pożyczek umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie. Szczegóły pomocy na stronie www.arp.pl.
  • zmiana w programie pożyczkowym realizowanym przez BGK „Pierwszy biznes –wsparcie w starcie”, w tym m.in. wprowadzenie ulg w spłacie zaciągniętych pożyczek z programu;
  • wprowadzenie możliwości renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości (ostateczne rozwiązania będą oczywiście wynikiem negocjacji stron umowy kredytu, pożądane jest jednak stworzenie przez ustawodawcę możliwości zmiany warunków w obliczu epidemii);

 

Odrzucone poprawki to m.in.

  • zasiłek opiekuńczy  dla opiekunów dzieci do 12. roku życia, pozostała pierwotna forma zasiłku dla opiekunów dzieci do 8 lat.

 

 

Jeśli nasz  artykuł okazał się dla Ciebie pomocny – sprawdź więcej o podobnej tematyce na naszym blogu.

Polub nas na FB  i otrzymuj bieżące informacje o zmianach dla przedsiębiorców.