×
Blog
10 grudnia 2018 / Expert Chandon Waller / Bez kategoriiPodatek VAT i Akcyza

Rewolucyjne zmiany w rozliczeniu pojazdów osobowych

Niespełna kilka lat temu ustawodawcy ograniczyli możliwość rozliczenia pełnego VAT od wydatków poniesionych na zakup samochodu osobowego, paliwo i eksploatację. Od stycznia 2019 roku planowane są kolejne zmiany, tym razem na gruncie podatku dochodowego, a mianowicie brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pełnej kwoty wydatków związanych z samochodem.

Rozliczenie samochodów osobowych użytkowanych w działalności – zmiany 2019

Rozliczenie pełnego wydatku związanego z pojazdem osobowym w kosztach uzyskania przychodów dotyczyć będzie wyłącznie przedsiębiorców, którzy zdecydują się na dodatkowe formalności takie jak:

  • zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na druku VAT-26,
  • sporządzenie regulaminu użytkowania samochodu w firmie,
  • prowadzenie ewidencji przebiegu dla celów VAT.

Zgodnie z nowymi regulacjami pozostałe samochody osobowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych będzie można uwzględniać w kosztach uzyskania przychodów jedynie jako 75% ceny pojadu, paliwa i wydatków eksploatacyjnych.

Z drugiej strony planowane jest także podniesienie limitu amortyzacji samochodów osobowych z obecnych 20 tys. euro dla samochodów spalinowych i hybrydowych i 30 tys. euro dla samochodów elektrycznych do kwoty 150 tys. zł w odniesieniu do pojazdów spalinowych oraz hybrydowych i 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych. Wskazany limit ma dotyczyć zarówno właścicieli pojazdów, jak i leasingobiorców, dla których dotychczas nie był ustalony żaden limit ujęcia w kosztach opłaty wstępnej i rat leasingowych.

Jakie zmiany czekają leasingobiorócw od 2019 roku? https://chandonwaller.pl/zmiany-w-leasingu-od-2019-roku-ostatni-dzwonek-na-wyzsze-koszty/

Planowane jest również zlikwidowanie kilometrówki dla celów PIT, a przedsiębiorcy rozliczą tylko 20% wydatków związanych z prywatnym pojazdem używanym w działalności.

Planowana data wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2019 roku i dotyczyć będą wszystkich osób użytkujących pojazdy w działalności.