Amortyzacja środków trwałych według Polskiego Ładu
Zmiana sposobu wyceny środków trwałych wprowadzanych do firmy
Polski Ład zmienia zasady wycen środków trwałych (oraz wartości niematerialnych i prawnych) wprowadzanych do firmy.
Zmiany obowiązujące od 01.01.2022
Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, wcześniej użytkowane ( a nie amortyzowane) przez podatnika, a które będzie chciał wprowadzić do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa będzie można wprowadzić w cenie nabycia (w uproszczeniu, cena na dokumencie potwierdzającym zakup) , tylko wtedy, kiedy nie będzie ona przewyższać wartości rynkowej.
Przedsiebiorca powinien posiadać dokumentację potwierdzającą wycenę, np. wycenę rzeczoznawcy, wydruki z giełdy czy portali sprzedażowych.
Koniec z amortyzacją budynków i lokali mieszkalnych
Przedsiębiorcy wykorzystujący nieruchomości o charakterze mieszkalnym w swoich działalnościach (mający w nich siedzibę lub je wynajmujący/wydzierżawiający) nie będą już mogli zaliczyć odpisów amortyzacyjnych od nich do kosztów uzyskania przychodów.
Wynika to z wyłaczenia możliwości amortyzacji dla :
- budynków mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami;
- lokali mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość;
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Podatnicy, którzy nabyli lub wytworzyli lokal/budynek mieszkalny przed 1 stycznia 2022r. zachowają prawo do amortyzacji korzystając z przepisów przejściowych do końca 2022 r.
Nowe zasady amortyzacji nieruchomości będących własnością spółek nieruchomościowych
Od 1 stycznia 2022 r. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych z grupy 1 Klasyfikacji w roku podatkowym nie będą mogły wynosić więcej niż równowartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych albo umorzeniowych z tytułu zużycia środków trwałych, obciążających w danym roku podatkowym wynik finansowy firmy (zgodnie z przepisami o rachunkowości). Podsumowując spółki nieruchomościowe mogą zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów maksymalnie do wysokości limitu ustalonego do celów rachunkowych.