W środowisku IT wrze. Rozliczanie się ryczałtem miało gwarantować najniższe możliwe podatki. Tymczasem okazuje się, że choć niższa stawka 8,5% nadal funkcjonuje dla wśród przedsiębiorców z branży IT, to nowe interpretacje przepisów podatkowych wprowadziły sporo zamieszania. Większość kodów PKD przypisano wyższej stawce 12%. Kiedy działalność podlega korzystniejszemu opodatkowaniu? Opodatkowanie ryczałtem 8,5% czy 12% – na czym polega różnica?
PKD a stawka ryczałtu 12%
Przepisy od 2022 roku się nie zmieniły (zob. art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Stanowią jasno, że stawce 12% podlegają usługi:
- związane z wydawaniem:
-pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0) – nie dotyczy gier komputerowych w trybie on-line,
-pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
-pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
–oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3) – nie dotyczy pobierania oprogramowania w trybie on-line; - związane z:
–doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
–oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),
-usługami objętymi grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),
–doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
-usługami w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
–zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Kiedy usługi związane z oprogramowaniem podlegają niższej stawce 8,5%
Jeszcze do niedawna wystarczającą przesłanką do rozliczania się z niższą stawką 8,5% w branży IT było wykonywanie usługi niezwiązanej bezpośrednio z programowaniem i z doradztwem. Obecnie fiskus, a wraz z nim sądy, zmieniły stanowisko w interpretacji przepisów. W 2023 roku, według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) do usług rozumianych jako programowanie (a zatem podlegających opodatkowaniu na poziomie 12%) dołączyło:
- projektowanie i rozwój technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0),
- projektowanie, rozwój i wdrażanie wirtualnych sieci prywatnych, ich komponentów i infrastruktury w chmurze,
- projektowanie, rozwój komponentów i procedur bezpieczeństwa i nadzór wdrażanych wirtualnych sieci prywatnych i systemów komputerowych,
- tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, dokumentacji analityczno-projektowej, struktury serwisów sieciowych,
- modelowanie procesów biznesowych.
Na razie w miarę stabilna i klarowna jest sytuacja podatkowa manualnych testerów oprogramowania. Tutaj co do zasady nie ma raczej wątpliwości czy 8,5% czy 12%. Choć również świadczą usługi zaklasyfikowane do PKD 62.01 i 62.02, to o stawce 8,5% decydują takie czynniki jak praca odtwórcza, niezwiązana z pisaniem kodu:
- pomoc techniczna w zakresie IT i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.30.0)
- sprawdzanie i porównywanie czy funkcje i aplikacje działają zgodnie z wymogami i specyfikacją.
Rekomendacje dotyczące usług IT – 8,5% czy 12%
Jeśli jesteś programistą i wybrałeś zryczałtowany podatek dochodowy, rozliczaj się zawsze według stawki 12%.
Jeśli jesteś specjalistą IT z ds. usług rozwoju systemów, tworzenia jego dokumentacji technicznej, procedur bezpieczeństwa lub analizy działania systemu, również rekomendujemy rozliczanie się według stawki 12%.
Jeśli jesteś testerem oprogramowania, rozliczasz się według stawki 8,5%, chyba że:
- dzielisz się swoją wiedzą techniczną i doświadczeniem,
- tworzysz tzw. testy automatyczne,
– wówczas obowiązuje Cię już stawka 12%.
Jeśli w swojej działalności IT łączysz kilka usług, teoretycznie każdą możesz rozliczać według innej stawki. Zalecamy wtedy wysłanie wniosku o interpretację indywidualną do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) i GUS, z zapytaniem które zadania faktycznie będą objęte stawką 8,5%. Na odpowiedź czeka się ok. 2 miesiące. W Chandon Waller & Partners pomagamy w składaniu wniosków o interpretację indywidualną.
Z wszelkimi wątpliwościami zapraszamy do kontaktu.
Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym BLOGU. O rozliczaniu się ryczałtem (8,5% czy 12%) oraz wszelkich prawnych kwestiach można przeczytać na rządowej stronie www.