Wzrost płacy minimalnej w 2026 roku – co się zmienia?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że od 2026 roku płaca minimalna ma wynosić 5020 zł brutto, co oznacza wzrost o 7,6% względem obecnej stawki. To kolejna z serii podwyżek, które w ostatnich latach są wdrażane niemal corocznie, a w niektórych latach nawet dwukrotnie.
Choć z pozoru wyższa płaca minimalna to dobra wiadomość dla pracowników, w rzeczywistości wywołuje ona wiele skutków ubocznych. Zyski dla jednych oznaczają straty dla drugich. Kto zatem rzeczywiście korzysta na podwyżkach, a kto musi ponieść ich koszty?
Kto zyskuje na podniesieniu płacy minimalnej?
1. Budżet państwa
Wyższe minimalne wynagrodzenie przekłada się na:
-
większe wpływy z podatku dochodowego (PIT),
-
wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
-
większe wpływy z grzywien, mandatów i opłat liczonych na podstawie płacy minimalnej.
Wzrost płacy minimalnej wpływa więc bezpośrednio na zwiększenie dochodów publicznych. Co istotne, wzrost wynagrodzenia nie idzie w parze z podniesieniem kwoty wolnej od podatku, co oznacza, że pracownicy zapłacą od wyższej pensji wyższy podatek.
2. Fundusze publiczne
Podwyżki mają także wpływ na:
-
Fundusz Pracy,
-
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
-
wysokość świadczeń społecznych (zasiłki, dodatki, świadczenia aktywizacyjne).
Ponieważ wiele świadczeń i ulg jest powiązanych z wysokością płacy minimalnej, państwo nie tylko pobiera więcej składek, ale także ma wpływ na regulację wielu instrumentów wsparcia.
Zobacz także:
https://www.gov.pl/web/rodzina/rynek-pracy
3. Osoby korzystające ze świadczeń liczonych od płacy minimalnej
Na wzroście wynagrodzenia korzystają również osoby, których zasiłki lub dodatki zależą od płacy minimalnej, np.:
-
pracownicy pracujący w porze nocnej,
-
osoby objęte świadczeniami z urzędów pracy (np. dodatki aktywizacyjne, granty),
-
osoby objęte szczególną ochroną (np. w postępowaniach egzekucyjnych – kwoty wolne od potrąceń rosną wraz z płacą minimalną).
Kto traci na podniesieniu płacy minimalnej?
1. Mikro- i mali przedsiębiorcy
Najbardziej dotknięte skutkami podwyżek są najmniejsze firmy, dla których:
-
wyższa płaca to wyższe składki ZUS, zdrowotne i fundusze,
-
rosną koszty zatrudnienia i obciążeń pracowniczych,
-
zmniejsza się przestrzeń do inwestycji i rozwoju.
W wielu przypadkach przedsiębiorcy muszą wybierać między utrzymaniem zatrudnienia a ograniczeniem działalności. Dotyczy to zwłaszcza firm działających lokalnie, w regionach o niższych dochodach, takich jak wschodnia czy centralna Polska.
2. Pracownicy – wbrew pozorom
Choć to właśnie z myślą o pracownikach podnoszona jest płaca minimalna, realne korzyści bywają ograniczone. Wyższe wynagrodzenie oznacza bowiem:
-
wyższy podatek i składki,
-
brak pełnego wzrostu dochodu netto,
-
ryzyko utraty pracy lub przejścia do szarej strefy.
Niektórzy pracodawcy – nie chcąc rezygnować z zatrudnienia – próbują redukować formalne koszty, np. przez zatrudnianie na niepełny etat, umowy cywilnoprawne lub wręcz nielegalne formy współpracy.
3. Gospodarka lokalna i rynek pracy
Zbyt szybkie tempo wzrostu płacy minimalnej wpływa negatywnie na:
-
lokalne rynki pracy,
-
rentowność drobnych firm,
-
konkurencyjność przedsiębiorstw.
W efekcie prowadzi to do ograniczenia zatrudnienia, spadku inwestycji i w niektórych przypadkach – zamykania działalności gospodarczych.
Podwyżka płacy minimalnej – potrzebna, ale nie bezrefleksyjna
Eksperci są zgodni: płaca minimalna powinna rosnąć, ale nie oderwana od realiów gospodarczych. Obecne tempo podwyżek jest często postrzegane jako polityczne, a nie ekonomiczne. Wzrost wynagrodzeń powinien być poprzedzony rzetelną analizą ich wpływu na rynek pracy i sytuację mikroprzedsiębiorstw.
W innym przypadku, zamiast poprawy warunków życia pracowników, doprowadzimy do dalszego rozrostu szarej strefy i zwiększenia liczby zamykanych działalności.
Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak przygotować się na zmiany
Jeśli prowadzisz własną działalność i chcesz świadomie planować koszty zatrudnienia – skorzystaj z naszego wsparcia. W biurze rachunkowym Chandon Waller & Partners pomagamy przedsiębiorcom analizować skutki zmian w przepisach, optymalizować koszty pracy i uniknąć błędów przy rozliczeniach ZUS i podatków.
Wejdź na naszą stronę i skontaktuj się z nami – doradzimy, jak przygotować się na wzrost płacy minimalnej w 2026 roku i zadbać o finanse Twojej firmy.