×
Blog
1 marca 2023 / Expert Chandon Waller / Aktualności

3 powody, dla których dobrze zorganizowany magazyn jest must have w księgowości e-commerce

Magazyn odgrywa w e-commerce większą rolę, niż można by przypuszczać. Jest silnie sprzężony niemal z każdym z działów. Dobrze zaplanowana logistycznie przestrzeń magazynowa gwarantuje nie tylko sprawną obsługę zamówień, ale  także – co dla wielu stanowi zaskoczenie – stanowi doskonałe narzędzie pracy dla księgowości. Poniżej wyliczamy 3 najważniejsze powody, dla których warto postawić na ergonomiczne i profesjonalne magazynowanie produktów.

Magazyn a ewidencjonowanie towarów i materiałów

Procedury ewidencjonowania towarów ustala ustawa o rachunkowości. Ewidencja towarów pozwala na bieżącą kontrolę przychodów, rozchodów, zapasów oraz wszelkie rozliczenia. Odpowiednio zorganizowany magazyn jest w taki sposób powiązany z systemem księgowym, by wszelkie operacje dało się przejrzyście i na bieżąco ujmować w księgach rachunkowych. Z kolei źle zewidencjonowane operacje obrotu towarów bardzo trudno jest naprawić. Dlatego magazynowanie w e-sklepie powinno być tak przemyślane, aby maksymalnie usprawnić pracę działowi księgowemu.

Magazyn a szybkie zwroty

Możliwość szybkiego i bezproblemowego zwrotu towaru do sklepu internetowego zyskała w ostatnich latach na znaczeniu. Co więcej, stała się jednym z czynników decydujących o wyborze danego e-sklepu. A jak wiadomo, nie ma szybkich zwrotów bez sprawnego funkcjonowania magazynu. Aby wprowadzić zwrot towaru do ewidencji, najpierw powinien być on przyjęty, odpowiednio oznaczony i uwzględniony w stanie magazynowym.

Magazyn a obowiązki sprawozdawcze

Stany magazynowe mają swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych. Powinna to potwierdzać każdorazowo przeprowadzona inwentaryzacja. Wszelkie nieścisłości (braki lub nadwyżki) należy wykazać w stosownych dokumentach. Przy dobrze prowadzonym magazynie ryzyko wykrycia nieścisłości dopiero w toku inwentaryzacji jest niskie, a wszelkie braki i nadwyżki są znajdowane i odnotowywane na bieżąco. 

W Chandon Waller & Partner obsługujemy wszystkie platformy e-sprzedażowe, bazujące na różnych systemach ERP. Nasze doświadczenie pokazuje, jak bardzo przemyślany sposób magazynowania ułatwia nie tylko prowadzenie rachunkowości, ale i samo funkcjonowanie sklepu. Pomagaliśmy kilku naszym klientom naprawiać nieprawidłowości, które narosły wskutek chaotycznego prowadzenia magazynu – lub wręcz jego braku. Wyprowadzanie księgowości na prostą jest w takich przypadkach skomplikowanym, długotrwałym procesem. Warto zniwelować źródło tych problemów u źródła, stawiając na przejrzysty system magazynowania.

Prowadzisz e-sklep i chciałbyś uporządkować swoją księgowość, aby dawała Ci wiarygodne dane? Zgłoś się do nas – pomożemy, e-commerce to nasza specjalność:)