×
Blog
22 maja 2024 / Expert Chandon Waller / AktualnościBez kategorii

Czego nie zrobi za Ciebie Twoja księgowa – błędne przekonania przedsiębiorców

Błędne przekonania na temat pracy biura księgowego wpływają niestety na jakość współpracy. Sytuacje, w których nieświadomy przedsiębiorca przerzuca odpowiedzialność za swoje obowiązki na księgową, nie należą do rzadkości. Spotykaliśmy się z przeróżnymi przekonaniami naszych klientów o tym, co może zrobić dla ich firmy księgowa. Poniżej najczęstsze z nich:
 1. Księgowa zorganizuje wszystkie dokumenty – według niektórych, księgowa będzie zajmować się zbieraniem wszystkich paragonów, faktur i innych dokumentów bez potrzeby współpracy z ich strony.
 2. Księgowa doradzi w każdej kwestii biznesowej – przekonanie, że księgowa może doradzać w każdej dziedzinie biznesu jest standardem. Tymczasem ta specjalizacja dotyczy głównie finansów, rachunkowości i podatków.
 3. Księgowa zna się na wszystkich aspektach prawa – osoby prowadzące swój biznes mogą mylnie zakładać, że księgowa ma pełną wiedzę prawną, w tym w zakresie prawa pracy, prawa handlowego czy prawa cywilnego.
 4. Księgowa odpowiada za sukces finansowy firmy – przedsiębiorcy mogą błędnie uważać, że to księgowa ponosi pełną odpowiedzialność za wyniki finansowe firmy, podczas gdy jej rola polega na prowadzeniu ewidencji finansowej.
 5. Księgowa sama załatwi wszystkie sprawy urzędowe – nierzadko oczekuje się, że księgowa samodzielnie będzie reprezentować firmę przed wszystkimi urzędami, podczas gdy często potrzebna jest osobista obecność przedsiębiorcy.
 6. Księgowa prowadzi wszystkie aspekty płac i kadr – choć rzeczywiście księgowa może zajmować się listą płac, to pełne zarządzanie kadrami, w tym rekrutacja czy szkolenia, zazwyczaj nie leży w jej obowiązkach.
 7. Księgowa będzie proaktywnie zarządzać finansami – spotykamy się z oczekiwaniami, że księgowa będzie proaktywnie zajmować się budżetowaniem, planowaniem finansowym i zarządzaniem ryzykiem, podczas gdy te działania często wymagają inicjatywy ze strony przedsiębiorcy.
 8. Księgowa zautomatyzuje i zmodernizuje wszystkie procesy finansowe – przy okazji tematu KSeF wyszło na jaw, jak wiele osób jest zdania, że księgowa wprowadzi wszystkie nowoczesne technologie i narzędzia finansowe bez potrzeby inwestycji lub zaangażowania ze strony firmy.
 9. Księgowa zna odpowiedź na każde pytanie podatkowe – przedsiębiorcy mogą myśleć, że księgowa ma natychmiastową odpowiedź na każde pytanie dotyczące skomplikowanych kwestii podatkowych, podczas gdy czasem wymaga to dodatkowej analizy lub konsultacji.
 10. Księgowa załatwi wszystkie sprawy związane z kontrolami i audytami – zdarza się też opinia, że księgowa samodzielnie zajmie się wszystkimi kontrolami i audytami bez potrzeby zaangażowania ze strony przedsiębiorcy lub innych pracowników.
 11. Księgowa zarządza wszystkimi transakcjami bankowymi – zdarza się myślenie, że księgowa odpowiada za wszystkie operacje bankowe, w tym podpisywanie umów kredytowych czy zarządzanie codziennymi przelewami bankowymi.
 12. Księgowa zna wszystkie dotacje i programy wsparcia – wiedza o wszystkich dostępnych dotacjach i programach wsparcia dla biznesu ani ich pozyskiwanie nie należy do kompetencji księgowej.
 13. Księgowa jest dostępna 24/7 – dostępność o każdej porze dnia i nocy, aby rozwiązać nagłe problemy finansowe lub księgowe firmy nie powinno mieć miejsca. Księgowi mają czas na odpoczynek, by ze świeżym spojrzeniem i wypoczętą głową zasiąść rano do pracy.

Aby nasi Klienci mieli wgląd w wiele aspektów działania swojej firmy, rozszerzyliśmy usługi Chandon Waller & Partners na kadry i płace, analizy, budżetowanie i raporty zarządcze dla firm. Dzięki temu w CWP rzeczywiście jesteśmy w stanie odciążyć przedsiębiorców w kilku wyżej wymienionych obszarach.