×
Blog
20 października 2023 / Expert Chandon Waller / [Pytania od czytelników]AktualnościInterpretacje podatkowe

CFO na godziny – kiedy i dla kogo jest zewnętrzny dyrektor finansowy

Gdy prowadzisz biznes, znasz go od podszewki – od zasobów, przez bieżące inwestycje, po cele na przyszłość. To może być doskonały punkt wyjścia, żeby dobrze pokierować finansami. Niestety czynników zaciemniających obraz w firmie jest bardzo wiele. Wśród najczęściej wymienianych prym wiodą brak czasu i aktualnych danych, chaos informacyjny, emocje i konieczność szybkiego reagowania. Lecz gdy dodasz do tego świeże spojrzenie z dystansu na całą organizację oraz twarde dane podparte liczbami, podejmowanie decyzji zarządczych staje dużo prostsze. I co ważniejsze, przynosi dobre owoce. I po to właśnie jest zewnętrzny dyrektor finansowy. Niezależny, z doświadczeniem, wiedzą i nowoczesnymi narzędziami analitycznymi.

 

Zewnętrzny dyrektor finansowy – dla kogo?

Wbrew obiegowym opiniom, CFO na godziny to kluczowe wsparcie dla każdej firmy, niezależnie od skali działań ani etapu obecności na rynku. Fakty pokazują, że niewielkie przedsiębiorstwa i małe startupy korzystające z usług CFO szybciej się rozwijają i osiągają większe zyski niż konkurencja. Wcale nie trzeba zatrudniać nowej osoby, by przenikła w struktury firmy. Dyrektor na godziny generuje dużo niższe koszty niż CFO na etacie (wg badań, o ok. 65%). Co więcej, jako niezależna osoba z zewnątrz, CFO rzuca też nowe światło na wiele spraw, które trudno dostrzec, będąc częścią organizacji.

Kiedy zatrudnić CFO na godziny?

Niestety zbyt wiele umów jest podpisywanych z dyrektorem finansowym dopiero w momencie problemów z utrzymaniem płynności finansowej firmy. Co może być znakiem, że warto już teraz nawiązać taką współpracę?

 

Korzyści z outsourcingu CFO

 

  1. Zyskujesz dostęp do specjalistycznej wiedzy i eksperckich narzędzi analitycznych.
  2. Dyrektor Finansowy staje się Twoim przewodnikiem po dashboardach, raportach czy KPI.
  3. Twoje kluczowe decyzje opierają się na twardych danych, uwzględniających zarówno zewnętrzne czynniki rynkowe, jak i wewnętrzne procesy w firmie.
  4. Oszczędzasz, zamiast dyrektora finansowego na etacie wybierając CFO na godziny.
  5. Dzięki profesjonalnej analizie unikasz błędów i możesz z wyprzedzeniem przygotować się na nadchodzące zdarzenia.
  6. Wiesz, jakimi działaniami podnieść rentowność biznesu, poznajesz jego mocne i słabe strony.
  7. Możesz bezpiecznie skalować działalność lub zmienić jej profil.
  8. Wypracowane rozwiązania możesz wykorzystywać w innych swoich biznesach.
  9. Masz poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad finansami firmy.
  10. Gdy zaczynasz współpracę w momencie problemów z utrzymaniem płynności finansowej – CFO oferuje pełne wsparcie w restrukturyzowaniu całej organizacji.