×

Blog

30 listopada 2017 / Expert Chandon Waller / Obrót gospodarczyPodatek VAT i AkcyzaPodatki dochodowe

Odliczenie VATu od upominku dla kontrahentów

Chcąc utrzymywać dobre relacje ze swoimi kontrahentami przekazujemy im przy okazji wino bądź czekoladki. Czy możemy od prezentów odliczyć VAT?

Tak, jeśli zakupiony podarunek dla kontrahenta firmy stanowi formę reklamy, mamy prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu. Reklama jest bowiem czynnością związaną z działalnością firmy a wg art.86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabywanych towarów i usług uzależnione jest od związku z czynnościami opodatkowanymi.

Bazując na interpretacji indywidualnej z dn. 18.08.2017 od zakupu alkoholu czy czekoladek jako prezentu dla kontrahentów możemy odliczyć podatek VAT. Warto wówczas sporządzić zestawienie kontrahentów jakim taki podarunek się podarowało, aby w razie kontroli nie było wątpliwości komu przekazaliśmy dany upominek i czy jest on słusznie alokowany w kosztach firmy.