×
Blog
10 lipca 2019 / Expert Chandon Waller / Podatek VAT i Akcyza

INDYWIDUALNE NUMERY RACHUNKÓW BANKOWYCH DO CELÓW PODATKOWYCH

Dotychczas przedsiębiorcy mogli korzystać z miesięcznego lub kwartalnego rozliczenia podatku VAT. Z kwartalnego rozliczenia mogli korzystać przedsiębiorcy mający status tzw. małego podatnika. Resort w tym zakresie przygotował zmiany, uszczelniając i tu zasady rozliczeń podatku VAT.

 

Obecna forma dokonywania rozliczeń JPK-VAT ulegnie zmianę, która  ujednolici składanie deklaracji podatkowych. Od teraz podatnicy plik JPK_VAT i deklarację VAT zastąpi jeden plik JPK_VAT. Do nowej deklaracji nie będzie można już załączyć załączników (VAT-ZZ,VAT-ZD i VAT-ZT) ani dodatkowych wniosków występujących w standardowych deklaracjach.

Kontrola rozliczeń kwartalnych

W związku z wprowadzeniem nowego formatu zmianie ulegną także zasady dotyczące kwartalnej możliwości rozliczenia podatku VAT. Nowy format zawierał będzie wszystkie dane z deklaracji i ewidencji co do transakcji, które są przeprowadzane przez jednostkę w danym okresie sprawozdawczym (okresie miesięcznym). Podatek powinien być płacony w tych samych okresach sprawozdawczych, w których dochodzi do raportowania za pomocą zmienionej deklaracji.