×

Czy od zaliczki musimy zapłacić podatek?

Czy od zaliczki musimy zapłacić podatek?

Wpłata zaliczki i co dalej? Czy od wpłaconej zaliczki płacimy podatek dochodowy?

Przyjęcie zaliczki od klienta jest w niektórych branżach koniecznością np. jeśli mamy do czynienia z usługami wykonywanymi w czasie (np. tworzenie aplikacji internetowych, czy usługi stolarskie).

Klient zamawia wykonanie danej usługi w kolejnych okresach i zostawia zaliczkę na poczet przyszłych prac. Wg ustawy o pdof art. 14 pobrane zaliczki na poczet dostaw towarów i usług nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej w związku z tym od wpłaty zaliczki nie płacimy podatku. Przychód powstaje dopiero w momencie wykonania całości usług, czy dostarczenia ostatecznie zamówionych towarów, natomiast nie później niż w momencie wystawienia faktury, uregulowania całości należności za wykonaną prace.